İçeriğe geç

Agresif Ebeveynler ile Büyümenin Yetişkinlikte Romantik İlişkilere Yansımaları

Her sosyal bilimcinin bildiği üzere, kelimeler; “gerçek” anlamlarından çok daha fazlasını temsil eder. Psikologlar da uzun zamandır insanların kendilerini ifade etmek için kullandıkları kelimelerle ilgileniyor. Örneğin bir araştırma “biz” kelimesini sıklıkla kullanan çiftlerin, ilişkilerinden daha memnun olduğunu ortaya koyuyor. Veya bekar insanlar; kendilerini tanımlamak için kullandıkları kelimelere benzer kelimelerle kendilerini tanımlayan kişilerle ilgilenmeye daha yatkın. Güncel bir araştırma da yine kelimelerin romantik ilişkilerdeki yerine yönelik bulgular sunuyor.

İlişkilerimizde çatışmalı anlar yaşadığımızda, bazı kelimelerin ortamı ne kadar gerdiğini biliriz.  Psikologlardan oluşan araştırma ekibi de romantik partnerlerin; sinirlendiğinde, öfkelendiğinde birbirlerine söylediği sözler hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışmış. Ekip; bireylerin geçmiş aile deneyimlerinin, romantik ilişki içinde bulundukları partnerlerine karşı öfke kelimelerini ne sıklıkta kullandıklarını etkileyip etkilemediğini bulmaya çalışmış.

Sonuçlar; gerilimli, agresif ebeveynli evlerde büyüyen çocukların yetişkinliklerinde kendi romantik ilişkilerinde öfke kelimelerini kullanma ihtimallerinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Araştırmada erkeklerin, partnerlerine karşı kızgın hissettikleri zamanlarda öfkeyle ilgili daha fazla kelime kullandıkları ortaya çıkıyor. Ek olarak, büyürken ebeveynlerinden daha fazla sözlü saldırganlığa maruz kalan erkekler; öfke anında, partnerleriyle yaptıkları konuşmalarda daha fazla öfke kelimeleri kullanma eğilimindeler.

Bir diğer bulgu olarak; kadınların rahatsız olduklarında öfke kelimeleri kullanmak yerine, rahatsızlıklarını ifade etmek için eşlerini görmezden gelmek veya rahatsız edici bir ses tonu kullanmak gibi daha dolaylı yollar kullanmaları daha yaygın. Ancak saldırgan ebeveynlerle büyüyen kadınların da partnerlerine kızdıklarında, öfke kelimeleri kullanma oranları diğerlerine göre daha yüksek. Yani hem erkekler hem de kadınlar büyüme deneyimleriyle ilgili olarak öfke kelimeleri kullanıyor. Ancak erkekler için agresif ebeveynlerle büyümüş olmak kadınlara göre daha fazla öfke sözleri anlamına gelmekte.

Bu ve öncesinde yapılan pek çok araştırmaya göre romantik partnerinizle kullandığınız kelimeler; ruh halinize, partnerinizin ruh hallerine ve aile geçmişinize bağlı olarak değişiyor gibi görünüyor. Ancak ebeveynlerinizin kusurlu iletişim modellerini tekrarlamamak için yardım almak elinizde. Partnerinize karşı kızgınlığınızı ifade etmenin doğru yollarını keşfetmek için bir ruh sağlığı profesyonelinden yardım alabilirsiniz.

Han, S. C., Schacter, H. L., Timmons, A. C., Kim, Y., Sichko, S., Pettit, C. ve Margolin, G. (2020). Feelings of annoyance and spoken anger words in couples’ everyday lives: The role of Family-of-Origin Aggression. Social Psychological and Personality Science, 20(10), 1–10. https://doi.org/10.1177/1948550620958806 adresinden erişildi.

 

Kategori:GenelPsikolojiSosyal Hizmet