İçeriğe geç

COVID-19 Salgını Döneminde Blok Uygulama Yapamayan Sosyal Hizmet Öğrencileri İçin Bazı Fikirler

Ben İyilik Hali ekibinden Elmas. Blok uygulama dersini 2019 yılında almış bir sosyal hizmet uzmanıyım. Madde bağımlılığı alanında yaptığım staj vasıtasıyla elde ettiğim kazanımlarımı, mezun olduktan sonra bu kazanımların ne şekilde işlevsel olduğunu düşündüm ve staj yapmanın genel olarak mümkün olmadığı bu dönemin nasıl verimli geçirilebileceğine dair fikirlerimi derledim.

  1. Hayal gücünü kullanarak vaka egzersizleri yapmak

Vaka öykülerinin ve analizlerinin yer aldığı kitaplar okuyabilirsiniz. Vakaları okuyup, hayal dünyanızda canlandırdıktan sonra vaka için bir müdahale planı tasarlayın. Ardından yazarın analizini ve yorumlarını okuyup kendinizinkiyle karşılaştırarak küçük pratikler yapabilirsiniz. Zor Kişiliklerle Yaşamak, Bir Psikiyatristin Gizli Defteri: En Sıradışı Vakalar kitapları benim bildiğim, bu egzersiz için kullanılabilecek kitaplar. Benzer temalarda çekilmiş filmler ve diziler de mevcut. Sizin önerilerinizi de sosyal medya hesaplarımız üzerinden paylaşabiliriz.

  1. Sürecin avantajlarını değerlendirmek

Stajlar sahayı tecrübe etmek, meslek elemanlarını ve uygulamaları gözlemlemek, kurumları tanımak için iyi fırsatlar. Tabiki normal şartlarda! Sahada uygulama deneyimi kazanmanın çok da mümkün olmadığı bu günlerde, eğer stajyer olarak sahada olsaydınız, yine özgeçmişiniz için faydalı olacak ancak vakit bulma şansınızın düşük olabileceği diğer seçeneklere odaklanabilirsiniz. Bu yeni bir dil ya da Microsoft Office programlarını öğrenmek ya da KPSS, ALES, YDS gibi sınavlara hazırlanmak olabilir.

  1. Uzaktan eğitimi önemsemek

Eğitimin uzaktan devam ettiği süreçte, blok uygulama dersleri kapsamında hazırladığınızı tahmin ettiğim raporları, ödevleri önemseyin. Bu çalışmaların akademik dilde yazma, kendini ifade etme becerilerinize mutlaka katkısı olacaktır. Bu dosyaları saklamanız ileride sizin için faydalı olabilir. Önem vererek yaptığınız literatür taramaları güzel derleme makalelere dönüşebilir.

  1. Sosyalleşmeyi sürdürmek

Normal şartlar altında, örgün eğitimde, hocalarımızdan ve stajlardan pek çok şey öğreniyoruz. Bunun yanında, arkadaş çevremizi bir grup olarak düşünürsek; her grupta olduğu gibi birbirinden öğrenme, taklit etme, umut aşılama gibi grup dinamiğini harekete geçiren etmenler arkadaş gruplarımız içinde de bulunmaktadır. Sosyal çevremizle temasımız bu dönemde belki de daha önce hiç olmadığı kadar azaldı. Online görüşme araçları artık hayatımızın bir parçası olsa da bu araçlar üzerinden sosyalleşme hepimiz için çok yeni bir gelişme. Uyum göstermeye çalışarak yeni rutinler oluşturmak hem psikolojik sağlamlığımız ve baş etme becerilerimiz üzerinde fayda sağlayabilir; hem de stajlardan ve arkadaşlarımızdan uzak kaldığımız bu dönemi daha verimli hale getirebilir. Ders sonrasında eskisi gibi kampüs içerisinde sosyalleşemeseniz de, derslerden sonra masadan ayrılmayıp, içeceğinizi alıp arkadaşlarınızla  online platformlar üzerinden sosyalleşmeyi deneyebilirsiniz.

  1. Online fırsatları değerlendirmek

Tüm sosyal medya uygulamaları, online görüşme platformları online eğitim, seminer, atolye cennetine dönüşmüşken, bunlara değinmemek olmaz. İlginizi çekenlere ve size uygun olanlarına katılmanız daha iyi vakit geçirmenizi sağlayabilir. SHUDER Konya’nın hem bilgilendirici hem eğlenceli yayınlarını tavsiye ederim. Zaman zaman beni de görebilirsiniz 🙂

  1. Kendi online etkinliğini organize etmek

Bu maddenin içeriği tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Kurumlarla iletişime geçebilir, hocalarınızı ya da tanıdığınız meslek elemanlarını davet edebilirsiniz. Özgeçmiş incelendiğinde; pandemi döneminde kendini geliştirmek, üretken olmak için çabalandığının görülmesi iş verenler veya insan kaynakları üzerinde olumlu bir etki yaratabilir.

  1. Duyguları dinlemek

İçerisinde bulunduğumuz olağanüstü dönemde önceliğimiz fiziksel ve psikolojik sağlığımız. Bunları yapmak size iyi hissettirmiyorsa kendinize biraz vakit verin. Stres, bağışıklık sisteminin en büyük düşmanlarından biri, unutmayın.

Kategori:GenelSosyal Hizmet